Sissekanded sildistatud: funk

10
May 11

Atmosphere @ Genialistide Klubi (07.05.2011)

Kevadega kaasnevad paradoksid, sündmused ja teod, osad on neist omavahel seotud, teised jälle mitte, ehmatavad alul, ent siis sa harjud nendega kui igapäevaste tüütute külalistega, paratamatusega, kes on su mõtetesse külla tulnud ja ei plaanigi sealt niipea lahkuda, üldiselt käratud ja viisakad, tuletades sellegipoolest meelde enda olemasolu. Ja kui nad lahkuvad – lahkuvad salamisi, järk-järgult, nihkudes ebalevalt kõrvale ja loovutades asjatult okupeeritud soodsa koha eelistatumatele külalistele, jäädes ise ikkagi vaatekaugusesse, õnneks maskeerituna või kuhugi puu taha pugedes -, siis sa enam õieti ei mäletagi, et kes nad olid ja miks nad sulle külla tulid. Hetkel ongi säärase mäletamise, teadvustamise ja mitteteadvustamise piiri lahknemise viimane ühine meeter, pärast seda hägustub piir, ja ununeb põhjus, kuigi ta on seal kuskil aju keerukas mõtetelaburündis olemas. Kevadest kevadesse, igal aastal veidikene teistmoodi, aga kõik paistab alluvat teatud seaduspärasusele. Suve lineaarsus, mis pole küll alati läbinähtav, on harilikult vähem koormavam, kevad on aga meeldivam, vaatamata hargnevale tagurpidisele perspektiivile. Genialistide Klubi oli harjumatult tühi, tüüne ja kohati sünge, langedes ühte tolle vahetapiga, ja ühtlasi defineerides tolle õhtu atmosfääri. Otseselt sünget muusikat ei tee neist ükski bänd, kuid süngusest ja hämarusest polnud pääsu kellegil. Mulle meeldis see uudne okulaarne perspektiiv, mille läbi sai kogetud kahte varasemalt tuttavat ja ühte seni nägemata bändi, ja jään sellele ka üsna kindlaks. Teistsugune.

Kuukene tagasi aset leidnud Southern Suni üleastumine tegi vahest natukene rohkem meelehead kui seda nüüd, aga tõenäoliselt võib sedagi missiooni õnnestunuks pidada. Missiooni ülesandepüstitus nägi ette Saturni atmosfääriga kuu Titani, maaliliste metaanimerede ning liivadüünide ja kiviklibuste poolkõrbetega kaetud, karmide oludega maasarnase taevakeha koloniseerimist. Asum rajati sügavale pealispinna alla, jääkihtide vahele, kust avastati suured ja avarad koopad, täidetud lõpmatu ning ise regenereeruva, maalt pärinevate olendite kopsudele vastuvõetava hapnikuvaruga, sooja annab kuu hõõguv tuum, vesi on kogenenud lopsakatesse oaasidesse – koloonia on rajatud. Suured rasked puurid, ragisevad ja pöörlevad vaevaliselt, sedavõrd tihe ja tugev on tolle näiliselt väeti taevakeha pinnas, kuid läbi sealt tungitakse. Vabanenuna tugeva graniidilaadse kivimi haardest, koguvad puurid hääletult pöördeid, kuniks saabub maksimaalne ettenähtud pöörete arv – sekkub mehhaaniline pööretepiiraja -, ja puurid mörisevad vabanemise ekstaasis. Planet Spot.

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Planet Spot @ MySpace

Superliustiku nimi viitaks justkui millegile suurele ja aeglasele, aastas võib-olla mõne üksiku tühise meetri ida poole roomav kolossaalne jäälasu, ükshäälselt ja tuimalt mürisev, iseenda raskuse all ägav ja pidevalt tükkideks pudenev, ebakorrapärastest kihtidest koosnev tahke vee kogum, kahel jalal kõndivad inimahvi poolt ehitatud tehislikud imed moodustavad heal juhul vaid kübemekese tolle konstruktsiooni imelisusest. Superliustik pole kaugeltki kollektiiv, kelle repertuaari kuuluks ühtlaselt staatiline ja rõhuvalt üüratut spektrilaiust fertiliseeriv drone‘i kataklüsm, vastupidi, pigem küllane bukett kirevatest ja korrapärastest, piisava õhuvahega, suunatud muutumisahelga kihtidest. Liustik tekib ja kaob, määratud aja jooksul. Kiirendatud, ilmalikku ajaraami surutud sisemiselt tabamatu protsess saab ühtäkki täiesti uue ja tunnetatava tähenduse: idanev monotoonsus ja protsessi rutiin, kareda kliima võrdlemisi järjekindel tsüklilisus, saades viimaks küpseks, tuhande ühe kilomeetri laiuseks superliustikuks, kostitab too sõjakate arktiliste tuulte ja ihust läbi lõikavate jäävihmadega, kuigi peagi pöörab sulale; päike paneb jää laulma, rühkima ja vedelama vormi saavutanud osakesed vulisema, mis paiskudes kiirevoolulise funk‘i-rajuse joana liustiku sisemisse koobastikku, kajab kutsuvalt ja tekitab ettevaatlikult, ent siiski kindlameelseid heliillusioone. Liustikke tekib määratud aja jooksul mitmeid. Harmoonia.

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Superliustik @ MySpace

Tartu oopiumisööjate pihtimused muutuvad üha võikamateks, sukeldudes petlikult ilusasse maailma, halb peab saama karistada ja hea tunnustada, aga keegi ei küsi mis on halb ja mis on hea. Noored ja ilusad, musternäidisena kujutatud pereemad, võimukad ja edukad, alati töösse mattunud ja tihti välislähetustele ennistatud ärimehed, või maast ja madalast õpilasi patriootlikkusele ning relvalembusele õhutav puhvis habemega õpetaja. Tegelikkuses aga keedab esimene hubases koduköögis metaamfetamiini ja teine on teeneline CIA külmavereline palgamõrvar, viimane treenib päevselgelt uut terroristide armeed. Miski pole tõeline.

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Crystal Cloisters @ MySpace

Rohkem videoklippe

01
May 11

Tulemas: Atmosphere @ Genialistide Klubi (07.05.2011)

“Atmosphere” kutsub Teid külla kõndima psühhedeelia ja stoneri radadel kandes publikuni atmosfäärilised soundid kõrgematest dimensioonidest ja galaktikatest. Kõrva silitavad ootamatud gruuvid ja chillout meelisklused, kummastav ja energiline progefunk, psühhedeelne seisundi jazz ja mõtlikud helivood, mis kannavad Teid kaugele ja kaua. Samas pakkudes karmimaid stoner rock’i, psy ja poststoneri riffe. Aeg maha pidada veel üks pidu, et kevadsoojusest pakatavas õhtus meeldivas klubimiljöös ringelda, tantsida, kuulata, süüvida endasse või nautida lihtsalt meeldivat seltskonda.

Superliustik

Endiselt uus ja sensatsiooniline, kuid juba edukalt oma kanda kinnitama asunud Tartu indiegrupp, kelle liikmed tuntud ka bändidest Papaeeo, Wrupk Urei, Opium Flirt jt koondab endas erineva taustaga muusikuid ja segab endas muusikalistest teadvustest emaneeruvaid võnkeid. Tulemuseks on rikkalik ja vitaalne helide kaleidoskoop, mis pakub kuulajatele iga kord midagi uut ja kordumatut – midagi seisundilist ja seikluslikku. Superliustik pakub Teile ootamatuid groove, boogy, funk, progressiivseid ja psühhedeelseid vibe ning chillout meelisklusi, lisades aeg ajalt soundi vürtsitamiseks puhkpille. Bänd on laiendamas kontsertegevust ka välisriikides, andes aprillis esimesed kaks kontserti Lätis, liveklubide paremikku kuuluvates klubides NabaKlab ja Fontaine’i kompleks’i restoranklubis Fire Bar. Bänd, kes on juba tõestanud ennast tugeva livebändina asub lähiajal salvestama stuudioseinte vahel ning asub planeeritult koostööd tegema sügisel ilmavalgust nägeva uue muusikaagentuuriga MBMA. Nad on tõestanud, et iga kontsert on ainulaadne – oma kõlavärvide ja visuaalidega on Superliustik kahtlemata Eesti teedrajava muusika lainetes kaugele purjetav nähtus.

Superliustik @ Facebook
Superliustik @ MySpace

Crystal Cloisters

Tegemist on instrumentaalse kolmikuga, kellele ei ole võõraks kunstiks vingete instrumentaal-groovide tekitamine ja nende edukas täideviimine. Segu grungest, post- ja stoner rokist ning nende atmosfääride omavahelisest põrkumisest. Kitarrist Karlis peaks olema tuttav nägu Tartu ühest pikima ajalooga bändist Nyrok City, kus ta mängib bassi ja laulab. Kristallkloostrite siseõued on oma intensiivsete showdega kaheaastase tegutsemisaja jooksul võitnud nii mõnegi kohaliku ja kaugema melomaani rütmist väljas südame – ja seda argumenteeritud headuses. Bänd on jõudnud väisata ka välismaiseid kontserdilavasid.

Crystal Cloisters @ Facebook
Crystal Cloisters @ MySpace

Planet Spot

See on kosmos Tartu põranda alt. Bänd on endiselt uus, kuigi mõnda aega tegutsenud säilitavad nad igas oma lives 20 protsenti determineeritust kuid kuni 80 protsenti spontaansust, jäädes ilmselt alati värskeks. Planet Spot koosneb basskitarrist, trummidest hiljuti on lisandunud ka atmosfäärilist dimensiooni lisav naisvokaal. Planet Spot’i osas ei saa kunagi päris kindel olla, mis soundid kõlaritest väljuvad, kuid tunda on vänget stoner rocki lõhna, millele lisavad aroomi mõjutused siit ja sealt poolt Universumit. Kuulda saab eksperimentaalses kastmes impro psy stoner rock’i. Bänd on öelnud: „Avage ennast kosmosele..“

Planet Spot @ Facebook
Planet Spot @ MySpace

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Atmosphere @ Rada7
Atmosphere @ Facebook

01
May 11

Maailmamustrite kevadpidu @ Genialistide Klubi (29.04.2011)

Juhus või saatus, mõtlemata eesolevale – hommik algas kaunikesti põnevate ja soojade rütmidega, otse inimkonna hällist, seal kus elu kulgeb tänapäevalgi suhteliselt arhailiselt, lähedal algupärale. Algas kogumikuga, kust võis leida ühte kui teist huvitavat kuulamiseks: “Nigeria Rock Special: Psychedelic Afro-Rock & Fuzz Funk in 1970s Nigeria“. Tõsi, vahest törts tõsisema ja raskema sisikonnaga kui tol keskmiselt soojal ja mitte väga hallil, pigem selge ja erksavärvilise taevaga, meeletusi ja tralli täis kevadõhtul Genialistide Klubis esinenud kollektiivid Wrupk Urei ja Uebanda – ilmselgelt väga kaugele nad minu hommikusöögist ei maandunud.

Leierkasti taga segasid muusikat kokku 3 erisugust tegelast, Smaddy ja Kasheli nimed on justkui tuttavad, nagu ka muusikavalik – vabandage mu võhiklikkust, tunduvad üsnagi tihedad külalised seal olevat. Vürtsikas segu reggae ja funk‘i groov‘ist. Norida tahan. Norida tahan, õigemini olin tüdinenud ootamisest, sest Uebanda jõudis lavale alles sutikene peale kesköötundi. Hilja, aga mis siis ikka, pole hullu. Nii.

Energiline ja multiinternatsionaalne grupeering Uebanda kirjeldab ennast järgnevalt: “Värske maailmamuusika kollektiiv, kes saab inspiratsiooni aafrika, brasiilia ja reggae helidest.“. Jõuline ja avar, tabudest vaba ja julge, äärmusest äärmusesse, kõrgenergeetilisest funk‘ist suigutavate ja meelaste bossanovalike teemadeni, meeleolust meeleolusse põiklev maailmamuusika kaardistamine ja taasesitamine. Võimsa ja mitmekülgse häälega naisvokaal Zeka, tugev ja koos hästi töötav instrumentalistide osakond, mis paistab esinemisest esinemisse kahenevat või kasvavat, olenevalt päevast, andes igakordselt uue ja huvitava tulemi. Seekordne Uebanda koosseis oli üksjagu suur, täpsemalt seitse liiget. Puhkpillisektsioon on tuttav järgnevalt esinevast Wrupk Ureist. Põnev kuulata ja vaadata, kuigi pole kaugeltki sellises vormis muusika, mida ma igapäevaselt kuulata viitsiksin.

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Uebanda @ Blogspot

Wrupk Urei on möödunud nädala jooksul ütlemata aktiivne olnud, kaasarvatud selle kontserdiga koguni neli esinemist. Neljapäeval proovis kuulasime jupiti päev varem toimunud Areaal LIVE‘i, mõnus, ja kahtlemata andis see edasisteks avastusteks rikastavat jõudu. Kes kurat seda teab, kui palju kordi Wrupk Ureid ma laivis kohanud olen, palju, seda ma tean – kordi neli või viis juba, vahest rohkem, kuigi pigem neli või viis. Wrupk Urei on tujukas bänd. Tujud viivad neid viimasel ajal küll minimalistlikuma maailmakäsitluse suunas: unustage moraalsete kaalutlustega demokraatia, see on hammas hamba vastu. Sinu eest otsustatakse, mida sa kuulad, ja tõttöelda pole see isegi vastumeelne ja raskesti seeditav. Ühinedes helilainetega ja kontsentreerides kogu oma vaba mõttejõu, on sul alati võimalik omatahtsi neid käänata ja uuele teele suunata. Palju vabadust. Samas olen ma kogenud Wrupk Urei kõrgfilosoofilisemat vormi – väsitavam ja nüanssiderikkam, sõnaõigust on sul kui kuulajal küllap vähem, lõpptulemus on üldiselt sama. Spirituaalsete aspektide inspireerivus muidu inspireerimatus maailmas. See viimane kraut‘i latakas, mis  nad nii kolmapäeval kui ka siin viimase loona tegid, see oli hullumeelne. Puhkpillid jäid seekord võib-olla tiba tahaplaanile, polnud päris see energia ja ei kostnud väga hästi muu fooni tagant välja, kava oli ka kuidagi liiga lühikene.

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Wrupk Urei @ Rada7
Wrupk Urei @ MySpace

Rohkem videoklippe

20
Dec 10

HoStock @ Greifi Trükimuuseum (17.12.2010)

Vanasti tuli tsirkus linna ilmatu kära ja müraga, HoStocki “telk” (Greifi Trükimuuseum) asus küllaltki nurgataguses kohas ning ega kui assisteerivaid pärgamendirulle lugenud ei oleks, siis vistist polekski seda kohta üles leidnud. Tillukene eesruum, kurja pilguga valvurid ja piletilett, kust sai sutsaka aerosoolvärvi käeselja peale (soovi korral kindlasti ka mujale). Esimeses, väiksemas ruumis mängisid muusikat erisugused plaadikeerutajad; suuremas ruumis astusid üles aga elavat muusikat tegevad artistid. Kolme aastakümne taguse pioneeride nääripeo vaimus kosmoloogialabor ja tripopodid, nostalgiahõnguline ja avara ehitusega sõukese, kuhu selle õhtu tipphetkel võis koguneda ligikaudu paarisaja osaleja kanti, nende seas kohtas nii tavalisi kodanikke kui tsirkuselanikke endideid. Esinejateplejaad oli lai ja kirev – midagi igaühe maitsele.

Päris esimene bänd jäi küll nägemata, kuid esimene nähtud bänd, milleks oli Led Boots (juttude järgi selleks ürituseks spetsiaalselt kokku pandud kollektiiv), jättis äärmiselt vinge mulje. Milline lavaline sünergia! Näod on tuttavad, aga nimedega neid kokku ei oska viia, väljaarvatud kitarrist Sven, kes on kunagi kitarri mänginud Tartu tossuroki kollektiivi Smõugi ridades.

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Crystal Cloisters juhatati kõvakübaraga õhtujuhi poolt sisse kui bänd, mille muusika nautimiseks peab tarvitama joovastavaid aineid – vale puha!  Crystal Cloisters ise on substants, amorfne ühenduslüli maise lihava ja taevase, pilvepiiril laiuva spirituaalse kuningriigi vahel. Sisemine ja väljumine ussiaugu ühest kui teisest otsast näeb igakord isemoodi välja, ja kui esimesed katsed toda ussiauku läbida päädisid füüsiliselt katastroofiliste tagajärgedega, siis iga järgneva korraga on see muutunud aina valutumaks. Ühesõnaga, kloostrikristalli eliksiiri vaimu värskendavate toimeaine(te) potentsus muutub samm sammu haaval kõrgemaks, mille läbi avanevad uued väravad ja senikogematud tundmused. Masinavärk töötas perfektselt nagu alati, vääramatu stimulandina ergutas meeli visuaalne värvigomorra. Esmaettekandele jõudis ka nende uus lugu “Sünaps“.

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Crystal Cloisters @ MySpace

Ümbritsev pidu arenes omasoodu. Algselt kahemeheprojekt, nüüdseks juba kolmest indiviidist koosnev vabamuusika kollektiiv Planet Spot, kellede koosseisu on vahepeal lisandunud kelmikate näomaalingutega tsirkusetantsijatar Blu, kosmosedžässi koherentsete lainete interferents. Publik oli igatahes neist lainetest kantud, tunduvalt rohkem kui eelnevate esinejate puhul – kas süüdistada selles nüüd tarbitud alkoholikoguseid või tõepoolest sünkroniseerusid punktiplaneedi gravitatsioonivälja tõmmitsad lava ees trallivate inimeste omadega. Paratamatult põrkusid minu lained ülejäänud publiku omadest, ja sisekosmose väljaspoolt avamisest ei tulnud suurt midagi välja: TUF-i intiimsem õhkkond, vähemate vastutöötavate võnkegeneraatoritega, jõudis ülesandepüstitusele üsnagi lähedale. Keelpillidele võib julgelt volüümi juurde surada, annaks tunduvalt massiivsust juurde. Vokaalilgi olid omad huvitavad sürreaalsed ja kandvad momendid, ootamatult hästi töötas isegi.

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Planet Spot @ MySpace

15
Dec 10

Tulemas: HoStock @ Greifi Trükimuuseum (17.12.2010)

See on AVALIK PIDU, oodatud on kõiksugu rahvas, või ka mittesugu, aga siiski OODATUD ! Kõigi maade hullud, kutsume teid ühinema !

…Tartu ja Tartu Kunstikooli Jõulupidu “HoStock” toimub 17. Detsember 2010, Greifi trükimuuseumis Esimesel korrusel kahes ruumis, sisenemine on hoovist.

Ühes saalis DJ’d ja teises bändid.
Uksed avanevad koos Rajoonikomiteega kell 20.00

Esinevad :

Planet Spot (impro psy – stoner)
Alan Proosa (bodymusic / discomagnifique / punk)
Crystal Cloisters (Post – Stoner)
Rajoonikomitee (Bassiliin)
Led Boots (Funk)
Morguevara (Reggae / Rock)

KinkyMint (Electronica / Pop / Electro)
Kratt (Post – Lament)
Useless Rusty Gear (Experimental / Post – Noise)
Skiso (Breakcore)
Psychoterror (PunkRock)
Blackeye Redlip (8-bit/ circus breakcore/darkstep)

Pilet : TK / TKK 25.-
Facebookis attendinud ja kostüümis 35.- / 50.-
Dresscode : CIRCUS

Greifi trükimuuseum
Kastani 38
Tartu, Estonia

Algus : 20:00

Tsiteerides Morguevarat :

“Kutsume teid kummalisele muusikalisele üritusele, mis ilmselt kipub kanduma ka teemadesse nagu kunst, ilusad inimesed,”Pilgud universumi mõistatustele Douglas Adamsi vaimus kuid läbi Tartu boheemlase silmade” ning transpersonaalsem seks ja miks mitte ka linn.”

Võib esineda muudatusi.

Plakati suurmeister on meie austatud Kuldar Leement ! Suurimad tänud ja suudlused

YouTube Preview Image

HoStock @ Facebook
HoStock @ Rada7