Sissekanded sildistatud: kommunism

13
Mar 10

Jonestown: The Life And Death Of Peoples Temple (2006)

Jonestown - The Life And Death Of Peoples Temple (2006)

Vahetevahel, hommikul kohe peale ärkamist ja kohvitassist esimese kosutava sõõmu võtmist, võib ennetavalt tunda õhus elektri maitset ja näha mööda ruumi ringi vuramas kujutletavaid äikesepilvi – ja siis sa küsid endalt, et miks kurat ma pidin jälle vasaku jalaga voodist tõusma. Soosiva valikuvõimaluse korral lähed sa voodisse ja magad edasi kuni on paslik sealt välja astuda, eelistavalt sedakorda parema jalaga. Tõsisel inimesel, kellel ei ole aega olla umbusu ohver, hoiab endamisi vargsi hinge kinni ja hambaid ristis, et saatuse vingerpussid jätaksid täna tema mängust välja. Seda sama, eelseisva ohu maitset, tundsid keset mudaseid ja viljatuid Guyana džungleid rajatud agrikultuurse kommuuni Jonestowni asunikud tolle saatusliku päeva eoses. 1978. aasta novembrikuu 18-ndal päeval kaotas elu sunniviisiliselt läbi viidud ritualistliku massienesetapu kaudu üle 900 inimese, mis on Ameerika ajaloos arvuliselt teine suurim tsiviilisikute kaotus. Suurimaks kaotuseks loetakse 11-nda septembri terrorirünnakuid 2001. aastal NY kaksiktornidele kui hukkus pea 3000 inimest. See peaks andma aimu sündmuse mastaabist ja tagajärgedest. Oleks on tobe parasiitsõna, aga kui need inimesed oleksid sisetunnet usaldanud ja stoiliselt edasi maganud (sarkasm) ning ei oleks nii suure massiga oma vaimsele liidrile selga keeranud, siis võib-olla ei räägiks me täna sellest sündmusest. Aga saatuse mängud ongi karmid.

Raske on uskuda eluheidikute perekonnast pärineva Jim Jonesi (kodanikunimega James Warren Jim Jones) taolist edu ja imposantsust, mille viljana sündis suure äriimpeeriumi laadne kultuslik liikumine, mida järgisid tuhanded inimesed. Tee seda saavutamaks, oli valitud libe ja odav – religioon. Näilise kristliku fooniga ususõna taha peitus tegelikuses aga kõige lihtlabasem kommunistlik ideoloogia, innustatuna suure sotsialismi isa Karl Marxi nägemustest. Äärmuslikud ühiskonnamudelid ja vaimselt haiged inimesed ei sobi üheskoos eksisteerima. Liigagi morbiidne stsenaarium, mida on korduvalt ja korduvalt tõestatud. Jim Jonesi puhul saab kahtlemata rääkida suurushullustusest ja skisofreeniast, mis aastat-aastalt ainult hullemate paranoiadena väljendudes süvenesid. Tihe peakorteri liigutamine osariikide vahel, põhjendusega, et neid üritatakse sealt välja süüa või hävitada. Lõpuks osutus vaenlaseks kogu Põhja-Ameerika ning siis võetigi suund Guyana suunas. Paranoiad ja veelkord paranoiad. Inimeste Templi ja Jonestowni suurimaks halvavaks ja tõeliseks põhjuseks, miks see lagunes nii koletul moel, oli kriitikatalumatus: konstruktiivne või asjatu, kuid lihtsam oli selle eest põgeneda ja mitte vastutada.

Intervjuud ellujäänutega ja hukkunute lähikondlastega, aastatetagused helid ja pildid Inimeste Templi kogunemistest kui elust kauges valejumala valitsetud Jonestownis, ning loomulikult põhjalik tagasivaade Jim Jonesi enda elule ja põhjustele, miks ta kehastus hundinahas apostliks. Käsitletav teema on mõnevõrra karmikoeline, vastuoluline, eriti arvestades viimaseid minuteid ja kaadreid, ent dokumenteeriva teosena oli see vaatamist väärt.

“We didn’t commit suicide, it’s an act of revolutionary suicide protesting the conditions of an inhumane world.”

Hinnang: 4.5/5

Jonestown: The Life And Death Of Peoples Temple @ IMDb
Jonestown: The Life And Death Of Peoples Temple @ PBS
Jim Jones @ Wikipedia
Peoples Temple @ Wikipedia
Peoples Temple Agricultural Project (Jonestown) @ Wikipedia