Sissekanded sildistatud: plink-plonk

24
Jan 11

Mirabilia & Wrupk Urei & Phlox @ Klubi Plink-Plonk (22.01.2011)

Inimesi oli üksjagu rohkem kui kolm kuud tagasi toimunud säherdusel Phloxi ja Wrupk Urei ühisjõul veerenud simmanil. Vahest oli tollel korral isegi liiga vähe elavaid hingi. Teisalt mulle meeldivadki intiimsed, väiksemale kuulajaskonnale suunatud kontserdid tihti rohkem, sest pole kedagi kes nügiks ja meeleheitlikult oma kaaslasele või kaaslastele kõrva üritaks karjuda, ajal kui laval olev bänd teeb tõsist tööd ja üritab publikule veel tõsisemat sõnumit kohale toimetada. See selleks muidugi. Publikus oli energiat palju, energiakobar millest oli vaba voli tükikene hampsata ka laval jäsemeid ja instrumente painutanud muusikutel – palju positiivsust ja sirgjoonelisust.

Phlox pani eelmisel korral lati üsnagi kõrgele, et seda oli seekord piisavalt keeruline märgatavalt veel kõrgemalt ületada. Kütet ja diferentsiaalseid mõtteavaldusi oli küllaldaselt, vaatamata minoorse osa publiku kommentaarile, et kuhu küte jääb. Sünkroonkükid ja soolode spiraalis lustakalt lõkendavad noodid kandsid sedakorda futuristlikku sõnumit, eelmine ekskursioon tihkas lennutada rohkem teravalt lõikavaid nostalgiakilde ja spontaanselt üle verevalumites õlgade langevaid spliinseid hetki. Kokkuvõttes väga nauditav ülesastumine Phloxi poolt – nagu alati, kui võib nii öelda.

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Phlox @ MySpace

Mirabilia jättis võrdlemisi külmaks, ei saa mina sellest muusikast aru. Eelviimane lugu isegi meeldis. Mõnus nõksuga käik, alguses akustiline kitarr ja siis pehme suminaga elektrikitarr – folgipõhjaga Rootsi stõuner-rokki meenutas mingil määral.

Mirabilia @ Myspace

Wrupk Urei paistis esinevat sedapuhku lausa täiskoosseisus, sest viimati oli puhkpillide sektsioonis otsekui üks hing vähem. Paar tuttavat motiivi ja ühe 10L poti jagu groteskset, Krautonia feodaali Clavicepsise õukonnamuusikute tungalterade narratiivset suppi nonde vaimsele, utoopiaideedest lummatud diktaatorile. Juhuslikud koorunud ja omasoodu keevad jämmid või peenelt sepistatud ja ettekavatsetud demagoogiaavaldused – kahtlemata mõlemat, parajalt spontaansust kui pureva koera välkuvate hammaste verist domineerimist. Aga mulle paistis see utoopiana, ja see utoopia oli joovastav, puhtalt kuulamisest ja vaatamisest.

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Wrupk Urei @ MySpace

14
Jan 11

Tulemas: Mirabilia & Wrupk Urei & Phlox @ Klubi Plink-Plonk (22.01.2011)

Ei rohkem ega vähem kui kolm kuud tagasi, täpipealt, andsid Phlox ja Wrupk Urei Tartus, klubis Plink-Plonk meeldejääva kontserdi. Ja täpselt kolm kuud hiljem, – küsimus on vahest isegi minutites – , esineb sama paarisrakendina veerev psühhedeelia ja džässi pundar taas samas kohas. Soojendab või jahutab, kes seda täpselt teab, Tallinna indie-kallakuga pop-rokk kooslus Mirabilia.

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Phlox @ MySpace
Wrupk Urei @ MySpace
Mirabilia @ MySpace

21
Nov 10

Khuda & Lemon Trees @ Klubi Plink-Plonk (20.11.2010)

Eile Tartus ja täna Tallinnas, sedapsi, järk-järgult dinosauruse sammudega vallutab briti post-roki duo Khuda meite kodumaad. Lõunas oli soojendajaks Lemon Trees ja põhjas on kuuldavasti Tolmunud Mesipuu. Loomulikult oleksin tahtnud taas näha ja kuulata Tolmunud Mesipuud, ei tea miks Tallinn pidi selle au osaliseks saama, kuigi polnud paha ka see variant, et kuuldeulatusse sattusid kaks täiesti tundmatut ja avastamisrõõmu pakkuvat kollektiivi.

Olen tähele pannud, et vene juurtega bändidel on tavaliselt kaasas energiline ja elurõõmus kaaskond, kes pole kitsid ning jagavad oma rõõmu teistegagi – tantsiti ja joodi viina, ainult kalamari puudus. Biitniku-eufooria ja melanhoolia, kosmoloogiline indie-printsiip ja malbe, kuulajasõbralik ekstravertne rokk’n’roll. Lavasõu ja esinemise kulminatsioon olid võimsad: publiku joovastus oli ekstaasist seesugune, et üks otsustas vägisi monitori kangutama hakata ja selle enda pea kohale tõsta, mis õnneks või kahjuks tal siiski ei õnnestunud. Mõistan – lõpp oli võimas. Kava tundus selle pika ootamise järel võib-olla ehk liialt pikk, ent muidu oli Lemon Trees mõnus laivbänd.

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Lemon Trees @ MySpace

Khuda laeni kõrguva võimendustehnika massiivsus ja pärlsinise valgusfooni kurjakuulutav rõskus ennustasid millegi suure ja enneolematu algust. Kõiki spektreid täitva muusika tegemise jaoks ei ole vaja orkestrit, vaid piisab ka kahest mehest: käelabadega saarepakke lõhkuv trummar ning mees kitarri ja looper‘iga, mille abil jaguneb muusika isekeskis veerevateks alammustriteks. Minimalistlik, kuid konkreetne – näib väga hästi toimivat ka duona, seega küsimused stiilis, et miks pole bassi või teist kitarri, tunduvad veidikene kohatud. Kombitsad hargnesid laiali ja ulatusid isegi ustest ning akendest välja, muuhulgas jõudsid ettekandmisele “Tallinn” ja “Pirsig“, ehkki ruumi sirutamise jaoks oleks võinud mõnevõrra rohkem, sest Khuda on suur ja elastne olevus.

YouTube Preview Image

Khuda @ MySpace

13
Nov 10

The Grand Astoria & Nevesis @ Klubi Plink-Plonk (11.11.2010)

Nädala sees, kus järgmisel päeval on ootamas töökohustused ja muud argimured, pole vist juba tükimat aega kuskil miskit vaatamas ja kuulamas käinud, sest kes ikka viitsib ja tahab järgmisel päeval unemaailma ning reaalsuse vahel tiksuda, ja tõttöelda pole nädala sees ammu toimunud midagi seesugust, mis oleks liigutama pannud. The Grand Astoria ja Nevesis olid minu jaoks piisavalt motiveerivad, et ennast kodust välja ajada, isegi hoolimata asjaolust, et mõlemat bändi sai alles üsna hiljaaegu nähtud. Rahvast oli piisavalt, ette tahaks heita ainult liigset viibimist, sest kui Nevesis lõpetas, siis kell näitas tunde kaks üle kesköö.

The Grand Astoria etteaste lõpplahenduse järel, mille kavatsetud või kavatsemata tulemusena kukkus nende trummar “lava sisse”, imestasin omaette et kas tegemist oli ikka päris sama bändiga, mida paar kuud tagasi samal laval kaetud sai – meenutas küll välimuselt ja üks lugu oligi vist sama. Mõned ülearused õlled ei saanud ju niivõrd moonutada? Turnee esimene kontsert ja hirm võõra publiku ees? Hulgi kontserdeid hiljem on omajagu lavalist kogemust kui julgust kogunenud, ja kava, seegi oli veidikene teise suunitlusega, kookides loomingupagasist välja jämmise vohavusega palad, mis tundusid hästi peale minevat ka hiljem usutletud inimestele, sest kommentaarid olid soojad.

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

The Grand Astoria @ MySpace

Jah, seesama vidune klubiatmosfäär, mis geneka boheemlikus idüllis ja suurel laval, veel suurema rahvamassi ja prožektorite valguse käes ennast kohvrisse tagasi pidi pakkima, võis sedapuhku julgelt otse laval kõrval pimedas nurgas seista ja bändimeestele moraalseks toeks olla. Minu esimene Nevesise-kogemus küündib kuskile aastatagusesse aega ja kohaks oli siis samuti PlinkPlonk. Eks selle aasta jooksul ole omajagu asju juhtunud, alustades sellega, et on toimunud paar olulist muudatus rivistuses ja hetkel meestel vaikselt töös nende esimene kauamängiv. Ja selle aasta jooksul on tublisti arenetud. Lavaline sõu ei paistnud kaugeltki ülepingutatuna ja andis edasi naturaalset rokk’n’rolli esteetikat. Palju vanu hitte, mille hulka eksisid ära ka paar uuemat pala. Legendaarse kuulsuse omandanud cover‘itena, milleta ükski Nevesise esinemine enam lõppeda ei saa, olid kavas  “Immigrant Song” (Led Zeppelin) ja “Highway Star” (Deep Purple).

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Nevesis @ MySpace

07
Nov 10

Tulemas: Praise The Lowered @ Klubi Plink-Plonk & Klubi Juuksur (20.11.2010 – 21.11.2010)

Suurbritanniast, Leedsist, pärit psühhedeelne/instrumentaalne duo KHUDA jõuab oma kolm kuud kestva Euroopa tuuri käigus ka Eestisse, et anda siin kaks mürarikast kontserti.

Tartus toetab bändi Lemon Trees (Tallinn) ning pealinnas Tolmunud Mesipuu (samuti Tallinnast pärit punt). Piletid mõlemal üritusel 50EEK

Uksed avanevad Tartus kell 21.00 ning Tallinnas 20.00

Khuda @ MySpace
Tolmunud Mesipuu @ MySpace
Lemon Trees @ MySpace